Ar verta montuoti SND įrangą į automobilį ?

Aukšti kokybės ir saugumo reikalavimai
2016 spalio 3
LPG nauda
Ekspertai patvirtino- SND (LPG) ekologiška alternatyva įprastiniam kurui
2019 liepos 18
Verta montuoti LPG įrangą

Ar verta montuoti LPG įrangą į automobilį

Kiekvienas, norintis įsigyti automobilį, klausia ne tik apie prekės ženklo ir variklio galingumą, bet ir apie kuro rūšį. Dyzelinas, benzinas ar SND ( suskystintas naftos dujas)? Vis dažniau vartotojai pasirenka paskutinį variantą. Visų pirma, tokį pasirinkimą lemia noras sutaupyti. Kita vertus, kai kurie bijo dujų sistemų defektų ir kitų SND automobilių savininkams taikomų „apribojimų“. Ar verta SND įrangą montuoti į savo automobilį?

Nuo devinto dešimtmečio SND populiarumas sparčiai augo, ypač dabar, kai automobilinių dujų įrangų gamiontojai investuoja į technologiškai pažangių sprendimų paiešką, o tradicinio kuro kainos pastoviai auga. Tačiau SND priešininkai dažnai teigia, kad dujos „gadina“ variklį, neigiamai veikia automobilio dinamiką, taip pat netinka naujiems automobiliams. Kaip yra iš tikrųjų?

 

Pasak SND oponentų, sutaupytos lėšos naudojant automobilius su dujom yra nedidelės. Dujos yra per pus pigesnės lyginant su kitais degalais  (pvz. palyginti su dyzelinu ar benzinu), tačiau siekiant sutaupyti, pirmiausia reikia investuoti į dujų įrangą. Už dujų įrangos montavimą jūs turite sumokėti apie 600 – 800 EUR ( 4 cil ) tai priklauso nuo konkretaus automobilio modelio,  taip pat didesnės yra techninės apžiūros išlaidos (apytiksliai 9 EUR). Išlaidos dujų įrangos montavimui yra vienkartinės, ir grįžta jau po kelių mėnesių automobilio su dujų įranga naudojimo. Skaičiavimas yra paprastas, darant prielaidą, kad benzino kaina yra apie 1,30 EUR, dujų – 0,60 EUR , automobilis sunaudoja apytiksliai 8 litrus kuro 100 km, o vidutinė rida per mėnesį yra 2 tūkst. km. SND įrengimo kaina bus grąžinta vartotojui jau po 7 mėnesių. Tiksliau galima susiskaičiuoti individualiai: https://autoekologija.lt/skaiciuokle/

 

Populiarus argumentas tarp SND priešininkų taip pat yra tai, kad “dujos „gadina“ variklius. Tačiau šis mitas nėra teisingas. Galima šios problemos atsiradimo priežastis yra neteisingai sumontuota dujų įranga.  Taigi kokybiškai atlikti dujų įrangos montavimo darbai sutaupo ir pinigus ir laiką.

Greito vairavimo mėgėjai dažnai tvirtina, kad  automobiliams su SND trūksta varomosios galios. Iš tikrųjų ši informacija yra pasenusi. Problema buvo aktuali ankstesnės kartos ( I, II ir III kartos) dujų įrangai. Dėl dabartinių pažangių technologijų, tiesioginio įpurškimo dujų sistemos atsiradimo ( IV , V- karta), automobiliai turi tą pačią dinamiką, kaip benzininiai automobiliai. Taip pat yra įsitikinimų, kad SND įrenginių montavimas turi įtakos variklio galios mažinimui. Faktai yra akivaizdūs: galios sumažėjimas yra tik iki 4 % ( IV – karta), , ko vidutinis vairuotojas tikrai nepajus vairuodamas. Tačiau  sumontavus V – kartos dujų įranga dinamika padidėja iki 5 %.

 

„ Atkreipkite dėmesį, kad vartotojas būtų patenkintas dujų varomuoju automobiliu turi būti išpildytos trys sąlygos : sistema turi būti tiksliai pritaikyta, suderinta konkrečiam variklio modeliui, visos detalės turi būti aukštos kokybės, pageidautina vieno gamintojo, o įranga turi būti sumontuota profesionaliame autorizuotame servise. Norint sutaupyti montuojant dujų įrangą, galite prarasti daugiau nei sutaupysite. Norėdami mėgautis dinamišku važiavimu be netikėtumų, pradėkite taupyti iš kainų skirtumo tarp dujų ir benzino, o ne taupant renkantis pigesnes detales arba montuojant dujinę įrangą neautorizuotame bet pigesniame servise“

Dujų šalininkų nuomonės:

Naujos kartos dujų sistemos (IV, V ) labai skiriasi nuo tų senųjų, jos yra saugios ne tik vartotojams, bet ir aplinkai. Pastarasis veiksnys, šalia dujų įrangos ekonomiškumo, yra stipriausias argumentas. Automobiliai su dujų įranga išskiria į atmosferą kur kas mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Atsižvelgiant į Europos Sąjungos Direktyvą ekologijos problema per ateinančius metus lems lemiamą vaidmenį. Vertėtų pradėti  rūpintis aplinka, kol įstatymai neprivertė tai padaryti.

 

Dujų įrangos šalininkai teigia, kad automobilis su dujų įranga labai pasiteisina per ilgas keliones, kai atstumas tarp degalinių yra didelis. Kai baigiasi vieno tipo degalai, persijungimas į kitą kuro rūšį  užtrunka vos kelias sekundes. Taigi galite įveikti didesnį maršrutą be degalų papildymo.

 

„Verta prisiminti ir kitus šio kuro privalumus, pavyzdžiui, mažesnio svorio kuro talpyklos ir ilgesnį variklio eksploatacijos laiką – tai savo ruožtu suteikia lygesnį variklio veikimą, be to variklio alyva apsaugo cilindro sienelę kuri nėra nuplaunama nuo jų, dėl to galima rėčiau kestri variklio alyvą). Turėkite omenyje, kad gerai sumontuota dujų įranga užtikrina tylesnį variklio veikimą“ .

 

Automobilio pirkimas yra  ilgalaikė investicija, todėl dujų montavimas pasiteisina tik tada, jei SND montavimas yra atliktas profesionaliai. Ilgalaikėje perspektyvoje mes ne tik sutaupysime pinigų, bet ir laiko. Automobilis įgauna daugiau galios, tuo pačiu padidina pravažiuotus atstumus be pakartotino kuro pylimo. Taip pat nepamirškime apie dujų ekologiškas savybes, tai naudinga aplinkai ir visai visuomenei.